Produkty
Horké soli: Epsomská a Glauberova soľ
Horké soli: Epsomská a Glauberova soľ
História Epsomskej soli sa začala písať v 17. storočí, kedy farmár, žijúci neďaleko mestečka Epsom v Anglicku objavil studničku bohatú na síran horečnatý. Bol to múdri muž, a tak mu netrvalo dlho kým odhalil liečivé vlastnosti síranu horečnatého. Začal ho využívať najprv pre seba, neskôr aj pre známych a priateľov. Postupne sa tento „zázrak“ šíril, až za hranice mesta, kde ho s obľubou nazývali Epsomská soľ. Jej chemický vzorec je MgSO4 a častokrát je označovaná aj ako Horká soľ, práve kvôli jej špecifickej chuti.
Vykúpte sa do zdravia
Epsomská soľ je zložená z minerálov horčíku a síranu. Horčík hrá v tele významnú úlohu pri regulácii aktivity viac ako 325 enzýmov, znižuje zápaly, pomáha zlepšovať funkciu svalov a nervov a v neposlednom rade pomáha pri produkcii serotonínu, hormónu zodpovedného za pocity pohody a šťastia. Sírany zlepšujú vstrebávanie živín, vyplavujú z tela toxíny a podľa niektorých zdrojov pomáhajú zmierňovať migrény..
Výskumy dokázali, že horčík a sírany sa veľmi jednoducho vstrebávajú cez pokožku, ideálnou voľbou, ako doplniť tieto minerály, je preto kúpeľ v Epsomskej soli. Kúpeľ pripravíme jednoducho, pridaním dvoch hrnčekov soli do teplej vody. Voda by mala byť horúca, aby sa čo najviac otvorili póry na pokožke. Pokožku pred kúpeľom môžete aj jemne vydrhnúť kefou. Takýto kúpeľ si doprajte 3x do týždňa.
Tento kúpeľ má niekoľko pozitívnych účinkov na naše zdravie:
- Uvoľňuje a regeneruje svaly
- Detoxikuje organizmus, pretože čistí pokožku a odplavuje z nej toxíny
- Zmenšuje opuchy brucha
- Pomáha urýchľovať rekonvalescenciu po športových a iných zraneniach, najmä preto, že zlepšuje prekrvenie svalov a nervov
- Obnovuje rovnováhu pH v tele
- Lieči kožné problémy
- Uvoľňuje nervový systém, čím utišuje bolesti chrbta, kĺbov a svalov
- Pomáha znižovať krvný tlak a zabraňovať krvným zrazeninám
- Upravuje srdcový rytmus
- Pomáha lepšiemu a kľudnejšiemu spánku
Po náročnom tréningu či inej fyzickej záťaži, pri zranení alebo bolestiach kĺbov, svalov a kostí, môžete skúsiť kúpeľ nôh, ktorý zbavuje opuchov, utišuje bolesti a regeneruje namáhané svaly a kĺby. Okrem toho je aj vynikajúcim pomocníkom pri kurích okách a stvrdnutej pokožke na pätách.
Liečivý peeling
Keďže Epsomská soľ pomáha v liečbe a prevencii kožných ochorení, čistí pokožku, hydratuje a zbavuje toxínov, vynikajúcim využitím bude peeling. Zmiešame za hrsť Epsomskej soli a lyžicu olivového oleja do hustej pasty. Hmotu vmasírujeme do pokožky, necháme pôsobiť 5 minút a opláchneme.
Druhá varianta peelingu sľubuje odstránenie pomarančovej kože na stehnách. Peening vytvoríme zmiešaním pol hrnčeka Epsomskej soli s 1 lyžicou eukaliptového oleja a 3 lyžicami sezamového oleja. Do zmesi ešte pridáme zrniečka kávovej usadeniny z rannej kávičky. Pripravenou peelingovou zmesou niekoľko minút masírujeme problematické partie a následne opláchneme.
Nemýľte si Epsomskú a Glauberovu soľ
Okrem Epsomskej soli poznáme ešte Glauberovu soľ, ktorej chemický vzorec je NA2SO4, teda síran sodný. Asi dve tretiny síranu sodného tvorí prírodný minerál mirabilit a zvyšok je tvorený z vedľajších chemických procesov, napríklad pri výrobe kyseliny chlorovodíkovej alebo úpravy uránovej rudy. Na internete sa dajú nájsť aj detoxikačné kúry ktorých základom je Glabuerova či Epsomská soľ. Jedná sa o detoxikačné kúry na pečeň a žlčník, teda očista od žlčníkových kameňov. Napriek mnohým dohadom o vhodnosti tejto detoxikačnej kúry, sme striktne proti jej využívaniu a neodporúčame jej skúšanie.
Obe spomínané soli pôsobia ako laxatíva, teda silné preháňadlá, ktoré z tela odstraňujú, nie len škodlivé látky, ale aj dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky. Perorálne podávaný síran horečnantý alebo síran sodný nemá žiadny so spomínaných pozitívnych účinkov na naše telo, jeho laxatívny účinok je totiž tak silný, že sa používa pri príprave na kolonoskopiu, kvôli čo najdôkladnejšiemu vyčisteniu hrubého čreva. Pri častejšom vnútornom užívaní Glauberovej alebo Epsomskej soli je, podľa odborníkov, možné poškodenie obličiek.
Vzhľadom k tomu, že som detoxikačnú kúru neskúšala, nedovolím si tvrdiť, že nefunguje, no podľa vedecky podložených materiálov dokáže urobiť viac škody ako úžitku. Na internete nájdete mnoho diskusii s touto tematikou, ak ste detox s Galuberovou alebo Epsomskou soľou skúšali, podeľte sa s nami o svoju skúsenosť v komentároch pod článkom. Ak vaša fyzická kondícia poukazuje nato, že by ste mohli mať problémy so žlčníkom alebo žlčovými cestami, na ktorých vyliečenie sa tieto soli odporúčajú, zverte svoje zdravie radšej do rúk odborníkov, ktorí vás vyliečia bez vedľajších účinkov.
Minerálne vody s obsahom horkých solí
Existujú minerálne vody s obsahom horkých solí ktoré majú laxatívny účinok a tiež liečebný účinok pri chorobách črevných katarov. Takéto minerálne vody prepláchnu črevnú stenu, odplavia baktérie spolu so stolicou. Vzhľadom na vyčistenie črevného systému môže zaniknúť nadúvanie či bolesti brucha.
Rozdiel medzi užívaním samotných solí a pitím týchto minerálnych vôd je celkový obsah Horkých solí (Epsomskej a Glauberovej) vo vode. Minerálne vody obsahujú len minimálne množstvo týchto solí a sú obohatené o množstvo minerálov potrebných pre telo. Sú bohaté predovšetkým na horčík, sodík a vápnik.
U nás je známa najmä minerálna voda Šaratica či minerálne vody od Hunyadi János, ktorí majú v ponuke niekoľko minerálnych vôd s Galubelovou či Epsomskou soľou s rôznym pomerom týchto solí. Pokiaľ sú horké soli užívané v rozumnej, teda malej, miere a s dostatočným prísunom stratených minerálov dokážu pomôcť v týchto oblastiach:
- znižujú možnosť vytvárania žlčových kameňov
- vyvolávajú sťahovanie žlčníka, čím sa stimuluje silnejšie prúdenie žlčovej tekutiny do čriev
- dlhodobé užívanie pomáha pravidelnému vyprázdňovaniu žlčového mechúra
- preplachujú črevnú stenu, čím pomáhajú odplaviť baktérie a zápalové nánosy
- vhodne zvolená minerálna voda dokáže dokonca pomôže malým bábätkám pri kolikách, jej užívanie by som však určite konzultovala s detským lekárom
Minerálne vody by ste však nemali užívať v prípade, že:
- máte nedostatok žalúdočnej kyseliny
- vred žalúdka alebo dvanástnika
- srdcovú alebo obličkovú nedostatočnosť
- zvraciate
- ste odvodnený alebo hydratovaný
UPOZORNENIE NA KONTRAINDIKÁCIE !
Osmotické laxanciá sú rozpustné, avšak sa nevstrebávajú. Svojím osmotickým účinkom zadržujú v čreve vodu a vyvolávajú tak vodnatú stolicu. Preháňadlá Glauberova soľ (Na2SO4) a horká soľ (MgSO4) sa používajú k vyčisteniu čriev pred operáciami, na rýchle odstránenie jedov z tráviaceho ústrojenstva. Dôležité je vedieť pri salických laxanciách, že malý podiel katiónov sa vstrebáva.
Glauberova soľ je pre vysoký obsah Na katiónov nevhodná pri hypertenzii, edémoch a srdcovej nedostatočnosti, horká soľ pre nebezpečie otravy Mg pri obličkovej nedostatočnosti. Pri problémoch so žlčovými kameňmi alebo pri ochoreniach pečene, obličiek a hrubého čreva použitie glauberovej či horkej soli konzultujte s Vašim lekárom!
Po použití oboch solí je tiež vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry.
Certifikáty
© 2013-2025 GOJIBERRIES.sk, Všetky práva vyhradené.
Design Filip Jánoš; Tvorba web stránok - Ján Ďuriga